Narcizo smegenų plovimo technikos: dievinimas – nuvertinimas – nurašymas

Tam tikras narcizui būdingas elgesys jam gaunasi natūraliai, ir tuo pačiu veikia jo auką, ją kankina, nuvertina ir žlugdo, tačiau tuo pačiu pririša prie agresoriaus.

Čia aptarsime dažniausias narcizų elgesio technikas.

Dievinimas – nuvertinimas – nurašymas

Susipažinęs su mergina, narcizas labai greitai vysto santykius, įsimyli, greitai siekia permiegoti, išgirsti, kad ir ji jį pamilo, žodžiu visos įprastos meilės fazės vyksta su juo greitai, ir jis pats tą greitį palaiko ir inicijuoja. Narcizas iš karto labai sudievina savo partnerę. Jis ją giria susiriesdamas, žavisi kiekvieną akimirką, beria komplimentus, ją tiesiog užkelia ant virtualaus pjedestalo savo galvoje, širdyje ir ant liežuvio. Jis paverčia jaunąją partnerę savo gyvenimo centru, dažnai skambina, siunčia žinutes, yra be galo daug bendraujantis, galantiškas ir tiesiog idealus partneris.

Nuotrauka iš Wickimedia Commons

Staiga, dažniausiai jau tuomet, kai narcizas yra kažkur giliai viduje tikras, kad auka “supakuota“, staigiai ir griausminga suverčia ją nuo pjedestalo: kritikuoja, rodo nusivylimą, lygina su kitais žmonėmis jos nenaudai, atsitveria tylos siena, ignoruoja ir siunčia kitus ženklus, koks jis yra be galo ja nepatenkintas.

Auka, jau pripratusi prie nuolatinės sraunios meilės upės, pasijunta tiesiog šokiruota, kas čia nutiko. Jau pamilusi narciją, ir jau tapusi priklausoma nuo jo meilės kupino elgesio, nori kuo greičiau atstatyti taip staigiai pasikeitusią situaciją ir atmosferą, atgautų ankstesnį meilų ir dėmesio kupiną partnerio elgesį.

Narizo elgesys, jos desperatiškas noras “atsukti laikrodį“ ir atstatyti meilę, sukuria partnerės galvoje iliuziją, kad jei tik ji labiau pasistengtų elgtis taip, kaip nori narcizas, jis vėl taptų tuo mielu mylinčiu vyru, kuris dievina savo moterį. Susikuria iliuzija, kad ji kalta dėl susiklosčiusios situacijos. Kad tai ji turi pasitempti, labiau pasistengti.

Auka stengiasi. Laikinai atgaunama apgaulinga kontrolė, narcizas vėl suvaidina mylinčiojo rolės epizodą, tačiau ciklas kartojasi.Tendencija, deja, yra tokia, kad meilės periodai trumpėja ir sausėja, o agresijos, nuvertinimo, paniekinimo, atstūmimo epizodai dažnėja, ilgėja ir sunkėja. Agresija jų metu darosi vis labiau išreikšta, gali nuo emocinės pereiti prie smurto.

Nepriklausomai nuo to, ar auka stengiasi, narcizas duoda jai suprasti, kad stengiasi nepakankamai ir baudžia sekančia nuvertinimo banga. Nuvertinimas ir atstūmimas su laiku pereina į tokį lygį, kad narcizas gali ilgai, net kokį mėnesį, elgtis taip, tarsi jo partnerė neegzistuoja. Arba jam nieko nereiškia. Gali partnerę palikti, pvz. išsikraustyti arba susirasti meilužę.

Jei įvyko esminis konfliktas, narcizas gali nutraukti santykius juos nukirsdamas, ir nuo tos pačios akimirkos absoliučiai nebendrauti, nepasakyti nei vieno žodžio ir elgtis, tarsi partnerė niekada neegzistavo. Tai gali tęstis dienomis, savaitėmis, mėnesiais ar dešimtmečiais.

Tačiau narcizas, kad ir kaip stengiasi nuvertinti ir atstumti auką, iš tiesų siekia ją kontroliuoti, ir todėl visuomet stengiasi pasilikti grįžimo prie aukos galimybę. Pvz., gali gyventi daug metų kitoje šalyje su kita moterimi, tačiau nesutikti oficialiai išsiskirti. Tam, kad iškilus problemoms su kita moterimi, vėl galėtų pasijungti prie seno energijos šaltinio. Nes narcizas negali būti vienas. Tad nei jeigu auka buvo nurašyta kelis dešimtmečius, vieną dieną narcizas gali vėl atsirasti iš niekur nieko, nukristi tarsi iš medžio ir vėl įsiveržti į jūsų gyvenimą naujam ratui. Jam tai yra taip paprasta, kaip prisiminti spintoj nukištą seniai nenaudotą daiktą, nupūsti dulkes ir vėl pradėt naudotis.

Daugiau informacijos apie narcizo gyvenimo vystymąsi – Psichologija Tau žurnale 2015 m. kovo-balandžio mėn. numeryje. Jau paruoštas straipsnis apie narcizų partnerius ir kaip elgtis jiems. Jei norite padidinti šansus, kad šis straipsnis būtų išspausdintas kitame numeryje, galite brūkštelti kelis žodžius į žurnalo redakciją, jei tai jums atrodo svarbu.

Šiame bloge dar bus ir daugiau apie kitas smegenų plovimo technikas.

Advertisement
Narcizo smegenų plovimo technikos: dievinimas – nuvertinimas – nurašymas

4 komentarai “Narcizo smegenų plovimo technikos: dievinimas – nuvertinimas – nurašymas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s