Narcizo technikos: tikslinis miglos pūtimas

Viena iš dažnai narcizų naudojamų manipuliavimo technikų yra tikslinis miglos pūtimas (ang. gaslighting). Tai yra toks faktų, išvedžiojimų, užuominų, veiksmų, informacijos ir gestų mišinys, kurio tikslas yra sukelti sumaištį ir privesti narcizo auką abejoti savo sveiku protu.

Paveiksliukas iš knygos.lt
Paveiksliukas iš knygos.lt

Kad būtų lengviau suprasti, duosiu tokį pavyzdį. Tarkime, jūs sakote: “du plius du yra keturi“. Kitas žmogus atsakytų “taip“. Arba “ne, penki“. Tada žiūrėtumėte toliau, ar jis meluoja, ar juokauja, ar provokuoja. Tai yra tiesūs atsakymai, o ne miglos pūtimas.

Narcizas tokioje situacijoje pasakytų: “tau reikėjo geriau mokytis mokykloje“ ir apgailėtinai linguoja galvą keista veido išraiška. Jis nepasako nei taip nei ne. Tačiau pasako kažką nekonkretaus. Jūs suklūstate – ką jis turėjo omeny? Ir jūsų smegenyse užverda iššifravimo procesas.

Turbūt aš buvau neteisi, sakydama, kad du plius du keturi. Bet kodėl tada jis tiesiai nepasakė, kiek? Matyt, jis galvoja, kad aš labai kvaila, jei nežinau atsakymo pati. Bliamba, kaip aš taip, kodėl aš nežinau, kiek yra du plius du? Aš turbūt tikrai esu didesnė idiotė nei pati maniau. Tikrai, mokykloje būdavo, kad gaudavau nekokius pažymius. Ir tai, matyt, man juos mokytojai iš pasigailėjimo parašydavo. Bet tai kaip jam sunku su manim tokia kvailele. Man dar išvis pasisekė, kad jis į manę kažkada pažiūrėjo, su tokia kvaila galva išvis viena būčiau visą gyvenimą, jeigu ne jis.

Pastebite, ką kito žmogaus mintyse pasėjo narcizas ir iki kokių išvadų tai veda? Jis tarsi sviedžia akmenėlį į ežerą, kuris sudrumsčia vandenį ir sukelia raibulius, kurie nueina toli.

Tačiau jeigu narcizo paklausti – ką tu čia padarei, a? Jis nekaltu veideliu gūžtels pečius, nes iš tiesų, išėmus iš konteksto jo pastaba “tau reikėjo geriau mokytis mokykloje“ skamba labai nekaltai. Netgi ne tai, kad nekaltai,o atspindi labai gerbtino žmogaus požiūrį, kuris gerbia mokyklą ir propaguoja gerą mokymąsi. Oficialiai prie narcizo neprikibsi!

O jei pažiūrėtume, kokios yra galutinės išvados, prie kurių auka prieina narcizui paskleidus miglą:

– aš esu bloga, ir blogesnė, nei iki šiol maniau

– jis yra geras ir propaguoja teisingas vertybes

– man išvis pasisekė, kad aš jį turiu, aš net neverta jo, aš nieko nesugebu

Auka tarsi savo noru prieina prie išvadų, kad ji nieko neverta, yra bloga, ir kad be narcizo išvis prapultų. To ir siekia narcizas. Užtai bet kam, stebinčiam situaciją iš šalies, emocinis spaudimas ir išnaudojimas, vieno žmogaus elgesio įtaka nuvertinant kito asmens vertę ir taip pajungiant savo valiai visiškai nesimato! Todėl viešumoje narcizas bus gerbiamas, žmonės iš tiesų manys, kad jums su juo pasisekė. Juk tai rimtas tikrąsias vertybes propaguojantis žmogus!

Esu skaičiusi profesionalaus psichoterapeuto pasisakymą, kad jis daug kartų girdėjo narcizų aukų pasakojimus ir niekaip negalėdavo patikėti. Ir tik tuomet, kai pats susidūrė beširdiškai žiauriu narcizo elgesiu, tik tuomet suprato, kad viskas, ką jam kada nors anksčiau pasakojo nukentėję nuo narcizų, buvo visiškai teisūs!

Žinoma, kai aš čia pateikiu pavyzdį 2 x 2 = , tai tuomet labai aiškiai pasimato narcizo manipuliacijos, jos atrodo netgi komiškos. Ir pasimato, kaip tokia iš pirmo žvilgsnio nekalta pastaba suveikia, kad aukos prieina prie drastiškų išvadų, ir kaip veikia jų valios ir vertės sumenkinimas.

Tačiau realiame gyvenime tokio tipo pastabos, kurios nėra aiškios, tačiau sukeliančios daugybę abejonių savo verte ir sugebėimais, pasakomos ne tokiose vienareikšmiškose ir aiškiose situacijose. Pagalvokite, jeigu žmogus pasako frazę “man atrodo taip“, arba “aš jaučiuosi taip“. Ir narcizas lygiai taip pat meistriškai sukelia abejonę, kad “su manim kažkas ne taip“? Tuomet visiškai nėra kaip patikrinti, ar tai, kaip žmogui pasirodė ar kaip jis pasijautė, yra teisinga ar ne. Nėra daugybos lentelės, kuri apimtų visus gyvenimo atvejus.

Tai yra taktika, kuri yra nematoma. Už rankos nepagausi kaip vagies. Žmogus gali ilgai išlaikyti gero, patikimo, mielo žmogaus įvaizdį visų kitų akyse. Kas narcizui, žinoma, yra be galo svarbu! Todėl ji narcizo labai mėgstama. Ji nematoma, neapčiuopiama, kaltės neįrodysi, o veikia užtikrintai, ir kuo ilgiau naudojama, to labiau žlugdo auką. Idealus variantas!

Nuotrauka iš Wickimedia Commons

Ji kaip nuodingi miltukai, slapčia supilti į arbatą. Geria abu maloniai šnekučiuodami, o kitas žmogus net nejaučia, kad geria nuodus. Galvoja – koks mielas žmogus, arbata pavaišino, sėdime, šnekučiuojamės. O nuodai tuo tarpu, žinoma, veikia.

Ir niekas nesupras, kaip aukai yra sunku su tokiu žmogumi. Taip auka dar labiau spaudžiama abejoti savimi. Juk visi sako, kad jis yra puikus, protingas, patikimas žmogus! Gal tikrai kažkas su manim negerai? Gal tikrai aš pati čia kažką darau, kad jis taip su manimi elgiasi? Žodžiu, aukai vienintelė išeitis lieka dar labiau abejoti savimi, savo pojūčiais, savo vidine tiesa, savo vidine verte.

Ši taktika yra labai puiki tiek išmušti auką iš vėžių konkrečioje situacijoje, tiek ilgainiui sodinti aukos savivertę. O tai reiškia, kad jinai ateityje, savęs pajautimui ir savivertei smunkant, vis labiau abejos savimi, savo išvadomis ir vis labiau bus spaudžiama įtikti narcizui. To jam ir tereikia!

Advertisement
Narcizo technikos: tikslinis miglos pūtimas

Vienas komentaras “Narcizo technikos: tikslinis miglos pūtimas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s