Projekcija

Ar neteko susidurti su tokiu atveju, kai pagalvojote apie kažkokį žmogų, kad jis taip ir taip negerai elgiasi, o tas žmogus ėmė, ir jums dar nespėjus išsižioti, tuo pačiu apkaltino jus?!

Projekcija – tai toks reiškinys, kai žmogus negali savyje pamatyti kažkokių jam nepriimtinų savybių, tačiau jas labai greitai pamato kituose.

Kodėl negali savyje pamatyti, klausimas atskiras. Dažniausiai todėl, kad jas laiko nepriimtinomis, negeromis, kurios gali jį padaryti potencialiai atstumiantį, negerą, pavojingą.

Nebūtinai tos savybės yra iš esmės blogos. Esmė yra tokia, kad jos atrodo labai blogos tam žmogui, kuris projektuoja.

Kadangi mano centrinė tema šiame bloge yra narsicizmas, tarkime, narcizai apskritai yra išstūmę iš savo asmenybės visą blogąją pusę. Jie tarsi akli savo neigiamoms savybėms. Jų asmenybės struktūra nuo ankstyviausių vaikystės patyrimų susiformavo taip, kad maskuoja, neigia, pridenginėja ar tiesiog elementariai nepažįsta savęs viso, o tame tarpe ir tų savybių, kurios jo nuomone yra neigiamos.

Tačiau vien todėl, kad mes kažko nenorime apie save matyti ir pripažinti, vien todėl tos savybės niekur nedingsta. Nustumtos į pasąmonę, nematomos, tačiau nereiškia, kad neveikiančios.

Kadangi narcizas nepajėgus suvokti neigiamų savo pusių, jos jo sąmonėje vistiek blyksteli kaip kokie saulės atspindžiai nuo veidrodžio. Tačiau sąmoningame lygmenyje tai pasireiškia kaip kritika kitiems asmenims.

Čia iš serijos “kituose mato ir krislą, o savo akyje ir rąsto nemato“. Jei kalbame apie narsicistinio tipo asmenybę, tai jie yra tiesiog nepajėgūs pamatyti rastą savo akyje. Ir jie dėl to nekalti. Nei kad narcizais tapo, nei kad to rasto nemato ir nesugeba pamatyti. Čia su valia ar sąžiningumu neturi nieko bendro. Asmenybės struktūra formuojasi anksčiau negu tokios vertybės kaip sąžiningumas.

Projekcija realiame gyvenime su narcizais veikia taip: jie mano, kad tam tikras charakterio Nuotrauka iš Twitterbruožas yra labai labai blogas dalykas. Toliau viskas veikia tuomet, kai jie patys tą bruožą turi, tačiau sąmoningai nesuvokia, kad jį turi dėl psichikos gynybod. Nes tai yra per blogas dalykas turėti. Jei narcizas pripažintų, kad jis turi tą blogąją charakterio savybę, jam griūtų visas nuostabusis jos įvaizdis prieš jo paties akis. Tačiau vistik pasąmonė žino tikrąją tiesą, kad ta savybė vistik yra. Todėl sąmonė labai greitai pamato tą savybę kituose žmonėse ir gindamasi užpuola tuos žmones būtent už tą pačią savybę arba tokio pat tipo elgesį. Užpultas žmogus gali turėti dar ne vieną, ir žymiai bjauresnę savybę, tačiau labiausiai tikėtina, kad narcizas jį kritikuos už tai, ką pats turi savyje tik negali to pripažinti. Todėl ir kritika gali būti gerokai perdėta, neadekvati realiai situacijai.

Iš tiesų tai yra neapykanta sau pačiam, tai savo nepripažintai savybei, kuri dėl asmenybės skilimo yra “mirtį nešanti“. Todėl užsipuolęs ją kitame žmoguje, narcizas tarsi išsikrauna, išsilieja, tiek savo baimę, tiek savo pyktį už tai, kad yra netobulas.

Tais atvejais, kai kalbame ne apie narcizus, projekcija taip pat veikia. Tik ji gali veikti ir kitose situacijose. Pavyzdžiui, žmogus labai empatiškas ir besistengiantis kitus suprasti. Kai kitas, mažai pažįstamas žmogus jam kažką sako, tegu ir iš egoistinių paskatų, empatiškasis išprojektuoja savo empatiją ir mano, kad šis viską daro grynai iš rūpesčio kitais žmonėmis. Nors iš tiesų jis visiškai nežino, ar tas žmogus manipuliuoja, ar iš tiesų rūpinasi kitais. Tačiau jam automatiškai priskiria savo turimą savybę.

Tai projektavimas yra neretas reiškinys ir būdingas daugeliui. Tačiau narsicistinės asmenybės yra stipriau nei kitos paneigusios savo šešėlinę dalį, todėl joms projekcija savaime pavyksta lengvai ir dažnai.

Advertisement
Projekcija

Vienas komentaras “Projekcija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s