Narsicistinis sužeidimas

Kažkaip gremėzdiškai atrodo tiesioginis vertimas iš anglų kalbos (narcissistic injury), tačiau kol geresnio nesugalvojau, tegu bus toks. Jeigu kas turite geresnių variantų, būtinai pasidalinkite komentaruose, gerai?

Šis terminas, kaip ir narsicistinis penas, yra vartojamas taip pat tik kontekste, kuriame kalbama apie narsicistinį asmenybės sutrikimą. Jei skaitėte, ką rašiau apie narsicistinį peną, greičiausiai supratote, koks vidinis mechanizmas verčia narcizą būti priklausomą nuo šių “narkotikų“.

Narsicistinis sužeidimas – tai kažkas priešingo, tik aktyviai išreikšta. Tai yra garsus ir viešas narcizo ypatingumo ir viršenybės paneigimas. Žmogus, pasakęs kažką tokio, kaip “tu esi toks pats, kaip ir visi žmonės“ net nebūtinai turi būti narcizo mylimoji ar kažkoks kitas ypatingos reikšmės žmogus. Jei žmogus iš tiesų yra narsicistinio tipo, suveiks ir jei tai pasakys bet koks nepažįstamasis kaip atsakymą į narcizo pretenzingumą.

Todėl narcizai ir nemėgsta laukti eilėse, stovėti kamštyje, nes 1) tos situacijos jiems parodo, kad jie yra lygiai tokie patys žmonės, kaip ir visi kiti, 2) tai priverčia juos kęsti tuščią laiką, kai jie negali kitiems rodyti, kokie jie ypatingi yra. O tai narcizui yra labai pavojinga. Nes netekęs stebuklingo veidrodėlio, narcizas rizikuoja susidurti su jo pasąmonėje slypinčia jam per skaudžia tiesa – kad galbūt jis iš tiesų yra nieko vertas.

Todėl oro uostuose narcizai pasipiktinę reikalauja teisės į “Fast track“ arba į VIPines sales, o kamščiuose juos ištinka beviltiškos pykčio agonijos.

Pats didžiausias ir žiauriausias narsicistinis sužeidimas narcizui yra paniekinamai mestas klausimas – teiginys – iššūkis “O tu kas čia toks?!“, YPAČ iš žmogaus, kuris yra iš narcizo aplinkos ir yra nuolatos priverstas stebėti narcizo pretenzijas. Tai yra visiškas smūgis narcizui žemiau juostos. Tai yra daugybė mirtinų žaizdų narcizo ego vienu šūviu: tai reiškia, kad jo nuolatiniai kėlimaisi neturi poveikio, tai reiškia, kad to žmogaus akyse jis neturi specialiojo statuso ir tai reiškia, kad – o dieve! – galbūt tas žmogus iššifravo tikrąjį narcizo turinį ir suprato, kad jis nieko vertas?!

Tai yra mirtinas dūris narcizui, kuris iš esmės ir yra sudarytas iš dirbtinio išpūsto Aš. Nes visos, visiškai visos narcizo gyvenimiškos pastangos yra nukreiptos tik į vieną tikslą – nuolatos ir desperatiškai įrodinėti savo ypatingumą. Arba kitaip tariant, nuolatos ir aktyviai siekti narsicistinio peno.

Jei jūs supratote, kad žmogus, su kuriuo turite reikalą, yra narcizas, ir nusprendėte jam tai pasakyti, ypač su potekste, kad tai yra asmenybės sutrikimas ir tai yra blogai, jūs tokiais veiksmais rizikuojate sukelti narsicistinį sužeidimą. Na, nebent narcizas jau būtų girdėjęs apie tokį narsicizmą ir būtų nusprendęs, kad tai yra slaptažodis į kilmingųjų ložę. Tada galbūt ir nesuveiktų kaip narsicistinis sužeidimas. Tačiau jeigu prabilsite į narcizą kažkokiu tokiu tekstu kaip “klausyk, čia tu biškį esi nenormalus, ir keli mums daug problemų, ir mums tavęs gaila, na bet mes tau norim gero…“, tai tikėkitės pačios blogiausios reakcijos.

Turite suprasti, kad taip pasielgdami, jūs tampate tuo berniuku, kuris sušuko, kad karalius nuogas. Tai reiškia, kad nuplešiate nuo narcizo jo dirbtinį aš ir parodotę jį nuogą visam pasauliui! Kadangi narcizas mano, kad pasaulis yra labai pavojinga ir arši vieta, kur arba perkąs gerklę tau, arba tu jiems, tai yra momentas, kai jis pasijunta visiškoj mirties akivaizdoj. Nes jūs jam nesitikint atėmėt jo visą gyvenimą kruoščiai kurtą skydą – jo pseudo aš – ir atidengėte jį priešo ugniai.

Aš jus įspėju tokiais žaidimais nepasiruošus nežaisti. Tokioj situacijoj narcizas tampa neprognozuojamas ir nevaldomas. Na, tiksliau, galbūt kaip tik prognozuojamas, tik pačia blogiausia prasme. Manydamas, kad arba mirtis arba jūs, narcizas tiesiog sprogs nevaldomu pykčiu, nes tuo metu jam atrodys gyvybiškai svarbu sunaikinti jus kaip didžiausią jo priešą, praktiškai jį pražudžiusį. Aš nei kiek neperdedu, ir tie, kas yra tokioje situacijoje, žino. Nors kito akimis tai atrodys visiškai neadekvatu (neadekvatu ir yra), tačiau narcizui tai bus mirties ar gyvybės klausimas. O kovoti su kitais jis moka geriau nei bet kas kitas.

Manau, kad kai žmonės kūrė pasakas apie slibiną devyngalvį, kuriam nukirtus galvą toje vietoje atauga trys, jie turėjo omeny narcizo siautėjimą gavus narsicistinį sužeidimą.

Iliustracija iš technologijos.lt. Ir nežinau, ar jie už tai mane paglostys. Bet man reikėjo pikto, ugnimi spjaudančio slibino. Gal atleis už įvertinimą, kad būtent pas juos – geriausios veislės slibinas.

*****

Jei turite problemų su narsicistinio tipo asmenybe ir ieškote pagalbos, mielai suteiksiu Jums konsultaciją. Kontaktai – meniu juostoje dešinėje.

Advertisement
Narsicistinis sužeidimas

2 komentarai “Narsicistinis sužeidimas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s