Narcizo vaikai: atpirkimo ožys ir auksinis vaikas

Jei narcizas turi vaikų, tai vienam iš jų bus primesta atpirkimo ožio, o kitam – auksinio vaiko rolė.

Gali būti nebūtinai vien tik nuosavi vaikai. Šioms rolėms tinka ir partnerio vaikai ar vaikai iš ankstesnių santykių. Žodžiu, kartu gyvenantys vaikai.

Dažniausiai atpirkimo ožio rolė tenka tam vaikui, kuris turi tokių savybių, kurias narcizas laiko

Paveiksliukas iš Wickimedia Commons

labai blogomis, pats jas turi, tačiau negali to pripažinti ir savyje priimti. Ėsdamas savo vaiką, narcizas tarsi įnirtingai dirba norėdamas išgraužti nepriimtiną dėmę savyje. Kuri gresia jo vientisumui.

Trumpai tariant, tai – vaikas, kuris sukelia narcizui daugiausia problemų. Kuris iškelia į viešumą, ką narcizas padarė blogai, kuris garsiai išreiškia nepasitenkinimą ir pan.

Atpirkimo ožio rolę iš narcizo tėvo ar mamos gavęs vaikas kaip besistengtų, niekada neįtiks. Niekada nieko nesugebės padaryti gerai. Nepriklausomai nuo to, kiek beįdėtų pastangų. Netgi atvirkščiai, kai besistengdamas pradės pasiekti kažkokių rezultatų, ypač šeimos išorėje, tėvai jį dar labiau stengsis nusodinti.

Deja, ši projekcija ir nuolatinis narcizo persekiojimas, emocinis ir galbūt fizinis smurtas sukuria tam vaikui nepakeliamas gyvenimo sąlygas. Dar blogiau, narcizo primesta atpirkimo ožio rolė, dažniausiai supriešina atpirkimo ožį su kitais broliais ir seserimis, nes jam dėl tėvų iškreipto realybės suvokimo, tenka mokėti ir už tai, ką pridirbo kiti vaikai. O ypač – už auksinį vaiką.

Nuotrauka iš Wickimedia Commons

Išsukdamas auksinį vaiką nuo atsakomybės už tai, ką daro, ir apkaltindamas dėl visko atpirkimoo ožį, narcizas verčia auksinį vaiką kooperuotis su juo šioje dinamikoje. Kol auksinis vaikas pritaria tam, kad narcizas visus šunis sukaria ant atpirkimo ožio, auksinis vaikas nuolatos išsisuka nuo atsakomybės. Maža to, auksinis vaikas nuolatos mato, kokį terorą patiria atpirkimo ožys, todėl jis irgi taip yra spaudžiamas likti savo, auksinio vaiko, neprieštaraujančio narcizui, rolėje. Nes auksinis vaikas nuolatos mato, kas atsitinka tam, kuris drįso paprieštarauti.

Kaip taisyklė, tokiose sąlygose išaugę vaikai pasiskirsto tokiomis rolėmis: atpirkimo ožys tampa nuo santykių priklausomu, o auksinis vaikas – narcizu. Kaip taisyklė, atpirkimo ožys mato situaciją realiausiai iš visų šeimos narių ir todėl turi daugiausia potencialo atstatyti vaikystėje patirtą žalą, jeigu su tuo sąmoningai dirba. Auksinis vaikas, tapęs narcizu, teoriškai turi galimybes atstatyti vaikystės žalą, tačiau nesuvokia poreikio, todėl lieka toje pačioje sistemoje su savo role ilgam arba visam gyvenimui.

***************

Jeigu jautiesi, kad savo šeimoje buvai atpirkimo ožys ir vaikystėje dėl tokio tėvų ar vieno iš tėvų elgesio liko rimtų problemų ir užaugus, siūlau susisiekti su manim apsitarti, kuo galėčiau padėti. Mano kontaktai meniu juostoje dešinėje.

Advertisement
Narcizo vaikai: atpirkimo ožys ir auksinis vaikas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s