Lietuviškuose šaltiniuose yra informacijos apie Potrauminį streso sindromą arba potrauminio streso sutrikimą. Kaip ir kiti sutrikimai, tai yra ne liga, labiau patiriamas nemalonus reiškinys. Jis pirmiausia buvo pastebėtas tarp Amerikos kareivių, grįžusių iš karo veiksmų zonų. Žmonės, patyrę trauminius įvykius, pavyzdžiui, jei netoliese sprogo bomba, po to, būdami saugioje aplinkoje, neadekvačiai reaguoja į panašų garsą. Pavyzdžiui, vienas iš mano mokytojų pasakojo, kaip nukrito ir sudužo šampano butelys. Nuo garso, panašaus į šūvį, greičiau už kulką pabėgo tuo metu ten buvęs išeivis aš nesaugios Afrikos šalies, kuriam į šūvį panašus garsas atnaujino patirtą traumą.
Esu mačiusi video, kur buvęs karys, dabar padedantis įveikti kitiems kariams potrauminį streso sutrikimą, išgirdęs virš jo skrendantį malūnsparnį, iššoko iš automobilio ir palindo po juo slėptis. Nors buvo saugioje vietoje, kur malūnsparnis nereiškė karo veiksmų, tačiau esant neužgydytam išgyventam siaubingam stresui, kai grėsė mirtis, žmogus nevalingai reaguoja į dirgiklį. Jo sąmonė išsijungia ir jis pasielgia kaip karo metu. Šio elgesio žmogus negali sąmoningai valdyti. Dirgiklis, pavyzdžiui panašus garsas į tą, kuris buvo pavojaus metu, jam sukelia nevaldomą reakciją.
Todėl anksčiau potrauminio streso sindromas dar būdavo vadinamas Vietnamo sindromu.
Dirgiklis gali būti garsas, vaizdas, kvapas, frazė, vieta ir pan., kuris įstrigo giliai atmintyje, kur jis siejamas su traumuojančiu įvykiu. Nors potrauminio streso sindromas buvo pirmą kartą kaip reiškinys įvardintas ir aprašytas stebint buvusius karius, tačiau iš tiesų jis gali pasireikšti ir karo veiksmuose nedalyvavusiems žmonėms. Potrauminio streso sindromas gali pasireikšti išprievartavimo, užpuolimo aukoms, nusikaltimo liudininkams ar esant kažkokiems kitiems sukrečiantiems įvykiams, tokiems kaip stichinės nelaimės, autoavarija ar kt.
Kompleksinis potrauminio streso sindromas (KPTSS) yra kažkas panašaus į potrauminio streso sindromą (PTSS), tačiau jis kyla ne iš vieno konkretaus įvykio, o iš įvykių sekos arba ilgai patiriant pavojingas gyvenimui sąlygas. Kompleksiniam potrauminio streso sindromui būdinga tai, kad nuo jo kenčiantis žmogus negali nurodyti vieno konkretaus įvykio, kuri atsikartoja jo atmintyje ir sukelia didelį stresą. Turintiems KPTSS pasireiškia tokie patys elgesio ir savijautos ypatumai, kaip ir esant PTSS, tačiau juos sunku paaiškinti, nes žmogus nepamena vieno aiškaus įvykio, kuris atsikartoja atmintyje, ir kurį galima atsekti.
KPTSS yra būdingas žmonėms, ilgus metus kentusiems pvz. partnerio ar kito žmogaus smurtą namuose, tiek fizinį, tiek emocinį, vaikams, patyrusiems tėvų ar globėjų fizinį ar emocinį smurtą ir augusiems apleistiems.

KPTSS patiriantis žmogus staiga gali patirti emocinio šoko būseną, jį gali ištikti panikos ataka, didžiulė baimė, siaubas, elgesys kaip labai didelės grėsmės akivaizdoje, kai aiškios grėsmės aplinkoje nesimato ir nėra. Konkrečioje situacijoje nei pats žmogus, nei kiti gali negalėti apibūdinti, koks konkretus dabarties įvykis išprovokavo tokią stiprią baimės, gynybinę, desperatišką reakciją. Pats žmogus taip pat negali apibūdinti, kas jam atsitiko ir kas sukėlė staigų ir dramatišką savijautos kritimą žemyn į prarają.
KPTSS nustatomas tuomet, kai tokie epizodai kartojasi kurį laiką.
[…] pirma, prisiminkime tą vargšą buvusį amerikietį kareivį, kuris, saugioje Amerikoje, išgirdęs malūn… Šiuo atveju yra aiškus išorinis dirgiklis – malūnsparnio garsas. Kadangi karo sąlygomis […]
PatinkaPatinka
[…] geriau pažįstu kompleksinį potrauminį streso sindromą arba sutrikimą, bei jo apraiškas, t.y. flashback´us, tuo geriau įžiūriu kasdieninius rūbus, kuriais […]
PatinkaPatinka