Kadangi narcizas nuolatos pabrėžia savo gerąją pusę, yra sunku atskirti tikrąjį pasitikėjimą savimi ir narsicistinį sutrikimą. Tiksliau, narsicistinis demonstravimasis ir yra skirtas atrodyti taip, kad jis būtų priimamas kaip stiprus pasitikėjimas savimi.
Tačiau nepaisant išorinio panašumo ir to, kad narcizai tikrai puikiai moka vynioti žmones apie pirštą ir yra manipuliacijos meistrai, yra būdai, kurie greitai ir patikimai padeda identifikuoti narsicistinius tipažus.
Trys patikimi būdai atpažinti narcizą:
- Pasakyti NE. Į bet kokį prašymą, kur kitas žmogus nori, kad jūs kažką darytumėte taip, kaip jis nori. Tai yra greičiausias ir paprasčiausias būdas nustatyti narsicistinę asmenybę. Jei žmogus iš tiesų savimi pasitiki, tai kai jis iš kito žmogaus išgirsta ´ne´, jis reaguoja visiškai normaliai. Tiesiog normaliai. Arba priima, arba bando persitarti kažką nuveikti kitu metu. Bet kuriuo atveju, reakcija yra normali ir socialiai priimtina. Jei po tokio eksperimento išsiskyrėte su žmogumi kaip geri draugai ar kolegos, greičiausiai tai yra ne narcizas, o tikrai savimi pasitikintis žmogus. Jei vistik pataikėte ant narcizo, būkite pasiruošę – jį ištiks vos ne isterijos priepuolis, jis greičiausiai pratrūks pykčiu ir praras emocinę konrolę. Todėl saugumo sumetimais geriau šį eksprimentą atlikti viešoje vietoje, kur narcizas tramdys savo reakciją vien dėl to, kad nerizikuotų savo įvaizdžiu. Emocinės reakcijos jam identifikuoti jums užteks ir viešoje vietoje, ji bus pakankamai matoma.
- Paklausti, ką jis nori savyje patobulinti. Šis būdas labai tinkamas priimant žmones į darbą arba pirmo pasimatymo metu, žodžiu “personalo paieškos“ situacijose. Jeigu turite reikalą su normaliu žmogumi, toks žmogus gebės pasidalinti kažkokia savo savybe, kurią norėtų keisti ir nesijaus pažemintas. Normalūs žmonės puikiai suvokia, kad tobulybės neegzistuoja ir tai priima kaip normalų gyvenimo faktą. Atvirkščiai, gebėjimas garsiai pripažinti savo silpnąją pusę ar puses yra tikrosios stiprybės požymis. Tuo tarpu jei pataikėte ant narsicistinio tipo asmenybės, atsakymo į šį klausimą negausite. Reakcija, kurios turėtumėte tikėtis – tai nuo pasipiktinimo, kaip jūs galėjote išvis suabejoti, kad toks puikus žmogus gali turėti silpnų pusių ar norėti kažką savyje pakeisti, jeigu jis yra tobulas (atvira narsicistinė reakcija) iki to, kai pateikiama kažkokia neesminė savybė, kuri toliau išverčiama į visai teigiamą arba dar geriau, kai ta paminėta neigiama savybė yra suverčiama ant ko nors kito. Tai irgi narsicistiniam tipažui būdingas atsakymo variantas.
- Paklausti, koks jo paties indėlis į nesėkmę. Jei žmogus, kuriam uždavėte tokį klausimą, yra apgalvojęs savo indėlį į patirtą nesėkmę ir yra pajėgus tuo su Jumis pasidalinti, tai yra esminis požymis, kad žmogus pasitiki savimi iš tiesų. Jeigu Jums atsako, kad ta situacija buvo nesėkminga vien tik dėl kitų žmonių kaltės, tai labai rimtas indikatorius, kad pašnekovas gali būti narcizas. O jei jis tiesiog pasipiktina, kaip jūs galėjote pagalvoti, kad jis galėjo irgi kaip nors prisidėti prie nesėkmės, tai galite būti tikri – turite reikalų su pačiu tikriausiu narcizu.
Pasistenkite turėti su jais kuo mažiau reikalų, nes tik nukentėsite!
*****
Jei darbe ar namuose patiriate problemų su narsicistinio tipo žmonėmis, ir iš tų situacijų negalite pasišalinti, susisiekite su manimi ir susitarsime dėl konsultacijos. Mano kontaktai – meniu kvadratėlyje dešinėje viršuje.