Kas nutinka narcizo aukai ilgalaikiuose santykiuose

Gyvenant su partneriu narcizu ilgesnį laiką, aukos savęs suvokimas yra sistemingai naikinamas kiekvieną dieną. Nors vienos dienos bėgyje jis gali būti ir nepastebimas, bėgant mėnesiams ir metams žala yra labai didelė. Deja, pati auka žalą pastebi tik santykių pabaigoje arba jiems pasibaigus. O dar blogiau, jei taip jos ir nesuvokia.

Narcizui neprisiimant atsakomybės už jokią problemą, auka kasdieną atakuojama idėjomis, kad jinai yra kalta dėl kylančių problemų. Jei vistik ryžtasi problemą iškelti, tai jinai tampa dar kaltesnė, kad “reaguoja perdėtai“, “koncentruoja dėmesį vien tik į neigiamus dalykus“ ir pan. Nuolatos būdama kaltinama dėl visų problemų tiek dėl reakcijos į jas, auka nejučia ima jaustis iš tiesų problemos rakštimi.

Kadangi jos bandymai spręsti problemas taip pat neduoda jokių rezultatų, ji jaučiasi nieko nesugebanti ir nevykėlė. Narcizas tokias idėjas aukos galvoje labai palaiko ir sustiprina. Kuo silpnesnė auka, tuo mažiau gali jam pasipriešinti, tuo didesnė jo galia, tuo jam geriau. Todėl auka silpsta visomis prasmėmis, morališkai, dvasiškai, emociškai. Tiesiog nyksta.

Ilgainiui ji nusoja net bandyti kažką spręsti, kažką inicijuoti ar kažką daryti. Ilgainiui visos narcizo partnerės pastangos yra skirtos kažkaip užglaistyti nuolatinę dramą namuose, kad jos būtų kuo mažiau. Dramos vistiek būna daug, nes tai narcizui gyvybiškai svarbu. Todėl auka jaučiasi visiška nevykėlė ir dar bejėgė. Nes ką bedarytų, kiek besistengtų, visada situacija lieka iš esmės bloga ir slegianti, o jinai jaučiasi dėl visko kalta ir nieko nesugebanti.

Kadangi paraleliai narcizas sistemingai dirba ją izoliuodamas, dabar ji neturi ir į ką kreiptis pagalbos. Tuo labiau, kad dažniausiai žmonės iš išorės juos laiko praktiškai idealia pora. Auka negali pasiskųsti, nes liks aplinkinių nesuprasta. Tai dar labiau sustiprina joje išsikerojusį jausmą, kai tai su ja yra kažkas negerai. Visiems šis žmogus puikus, tik jai vienai ne. Auka galutinai įsitikina, kad su ja kažkas iš esmės negerai.

IMG_20151001_131747Ilgainiui ilgametis narcizo partneris praranda bet kokį norą rodyti iniciatyvą, kažką spręsti, ima tikėti, kad yra nevykėlis, nieko nesugebantis, ir kad visiškai prapultų, jeigu ne narcizas, kuris susimyli “nešti tokią auką ant savo pečių“ ir lieka gyventi su savo auka, “kad ir kaip jam būtų sunku“. Auka būtent taip ir jaučiasi – kad yra nepriimtina pasaulyje, neturinti vertės, gryna bėda. Savivertė lieka visiškai sunaikinta ir bet koks savęs suvokimas suniokotas.

Išsikraipo ne tik suvokimas apie save, bet ir apie pasaulį. Visi žmonės blogi, niekuo negalima pasitikėti, niekas nepadės, niekam nerūpi, niekas nesupras. Tai yra narcizui patogi pozicija, kuri atlieka antrinę funkciją – be savivertės ir be aplinkos palaikymo auka greičiausiai neieškos pagalbos ištrūkti iš destruktyvių santykių. Ilgainiui aukos realybės suvokimas išsikreipia iki tokio laipsnio, kad jinai ir nebežino, kad gali būti geriau. Jaučia, kad yra kažkaip labai blogai, tačiau tas blogumas nukreiptas į savinaiką.

Visiškai pasikeičia žmogaus asmenybė. Jei prieš santykius su narcizu auka buvo entuziastinga ir galinti daug nuveikti, iniciatyvi ir gebanti savarankiškai gyventi, šie santykiai iš jos palieka tik šešėlį, kuris yra visiškai pasyvus, nieko nenorintis, nesiekiantis, susiizoliavęs.

Prie suniokotos savivertės, bejėgiškumo ir iškreipto realybės suvokimo prisideda ir psichosomatiniai sutrikimai.

Nuolatinė narcizo išpuolių grėsmė verčia kūną būti nesibaigiančiame išgyvenimo režime. Nuolatos stebėti aplinką, nuolatos laukti sekančios atakos. Organizmas niekada nebebūna ramybės būsenoje ir nebemoka atsipalaiduoti. Kraujyje nuolatos cirkuliuoja stipriai padidėję kortizolio – streso hormono – kiekiai.

Sutrinka miegas, gali atsirasti nepaaiškinami skausmai. Nuo nuolatinio streso labai susilpnėja imuninė sistema, pradeda pulti įvairios ligos. Dėl nuolatinio streso ir įtampos sutrinka virškinimas.

Narsicistinis išnaudojimas ilgainiui taip paveikia, kad aukos pasąmonėje įsijungia susinaikinimo programos. Gali atsirasti autoimuninės ligos.

Gera žinia yra ta, kad pasišalinus iš situacijos fizinės organizmo funkcijos atsistato gana greitai. Emocinė ir asmenybei sukelta žala atstatoma lėčiau, tačiau irgi yra atstatoma.

*****

Jeigu esate patekę į narcizo spąstus ir nežinote, kaip sau padėti, galite užsisakyti konsultaciją. Mano kontaktai – meniu kvadratėlyje dešinėje viršuje.

Advertisement
Kas nutinka narcizo aukai ilgalaikiuose santykiuose

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s