Trauminė amnezija

Amnezija yra atminties netekimas. Ant šio medicininio reiškinio pastatytas ne vienas meksikietiškas serialas.

Na, moteris netenka atminties dėl kažkokios priežasties, ir po to prasideda smagumai – neatpažįsta savo vyro ir vaikų, neprisimena savo ankstesnio gyvenimo, todėl ją blogiečiai visaip kaip vynioja aplink pirštą ir t.t. ir pan.

Tačiau amnezija yra tikras, o ne serialų išgalvotas reiškinys. Tiesiog scenarijų rašytojams labai palankus elementas, ant kurio gali vyniot kokią nori dramą, kokia tik į galvą šauna.

Gali būti dalinė amnezija, t.y. net nesimato, kad žmogus išvis ką nors būtų pamiršęs. Jis prisimena savo gyvenimo istoriją, gali ją papasakoti, pažįsta tėvus, sutuoktinį, vaikus ir kitus gimines bei draugus, žodžiu, pagal visus požymius atrodo visiškai normalus žmogus ir netgi amnezijos terminas čia, atrodo, visai ne prie ko.

Tačiau tam tikra dalis patyrimų gali būti visiškai ištrinta iš atminties. Tai reiškia, tai nutiko, tačiau žmogus jų neprisimena, tarsi jų niekada nebuvo. Tai gali būti konkretūs įvykiai. Dažnai toks reiškinys atsitinka ištikus psichologinei traumai, pvz. kai kažkas iš artimų ir patikimais laikytų žmonių ir pasielgia niekšingai, išduoda, labai nuskriaudžia, emociškai ar fiziškai, nesvarbu.

Jennifer Freyd, Oregono universiteto psichologė, atlikusi daug tyrimų nustatė, kad kuo artimesnis buvo žmogus, pasielgęs šokiruojančiai, tuo didesnė tikimybė, kad skriaudą, emocinį šoką, arba kitaip tariant, traumą patyręs žmogus neprisimins to poelgio. T.y. gyvens kaip gyvenęs, tarsi traumuojantis įvykis nebūtų įvykęs. Įvykis vadinama išdavystės trauma, o tos traumos išsitrynimo iš atminties reiškinys vadinama traumine amnezija.

Traumine amnezija

Panaudota nuotrauka iš Wickimedia

Po tam tikro laiko ir esant tam tikroms aplinkybėms traumuojantis įvykis gali būti prisimenamas. Vadinasi, jis yra išsaugotas atmintyje, tačiau ne taip pat, kaip išsaugomi normalūs praeities prisiminimai. Kol pasireiškia trauminė amnezija, šie prisiminimai yra tarsi atkirsti ir neprieinami sąmoningam protui. Trauminė amnezija įvyksta kaip psichikos gynybinė reakcija esant per dideliam kognityviniam rezonansui.

Įkvėpta šio straipsnio “Five questions you should ask your new trauma therapist“

 

 

Trauminė amnezija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s